Wycieczka do Bobolic

Zgodnie z obietnicą dziś zabieramy was w podróż do okolicznych zamków polskich. Pierwszym z nich był zamek z połowy XIV wieku wybudowany przez Króla Kazimierza Wielkiego w Bobolicach. Przepiękny zamek usytuowany w samym centrum Jury, zatopiony wśród wapiennych ostańców. Nasz przewodnik opowiedział nam historię powstania zamku, zwyczaje i obyczaje panujące w ówczesnych czasach i oczywiście jak to na zamkach bywa legendę mówiąca o dwóch braciach bliźniakach, właścicielach zamków w Mirowie i Bobolicach. Według ludowych podań wykopali oni tunel między dwoma warowniami, aby móc częściej ze sobą rozmawiać w odosobnieniu, bez udziału świadków. Pewnego dnia weszli oni w posiadanie wielkiego skarbu – ukryli go w tunelu, a na straży postawili odrażającą czarownicę, odstraszającą swym wyglądem potencjalnych złodziei. Bracia doskonale się rozumieli i gotowi byli zrobić dla siebie wszystko. Ich przyjaźń została jednak wystawiona na ciężką próbę, gdy jeden z nich przywiózł z wyprawy wojennej piękną dziewczynę. Podejrzewając brata bliźniaka o podkochiwanie się w kobiecie, zamknął ją w podziemiach obok wspomnianego skarbu. Pewnego razu, pod nieobecność czarownicy, która wieczorami udawała się na sabat na Łysej Górze, nakrył parę kochanków w skarbcu. Rozgniewany zamordował brata, a dziewczynę zamurował w lochach zamku. Do dziś ma ona straszyć na zamkowej baszcie. Uwaga na duchy taki znak można zauważyć przy wejściu na zamek.
Kolejnym zamkiem na tropie poszukiwaczy przygód był Zamek Biskupi w Siewierzu. Około 1276 roku, w zakolu rzeki Czarnej Przemszy pośród jej rozlewisk i bagien, które stanowiły naturalny czynnik obronny, wzniesiono nową drewniano–ziemną siedzibę kasztelanów. Usytuowana była ona na sztucznej wyspie usypanej z ziemi i wzmocnionej drewnianymi palami. Ciekawostką jest fakt, że Zamek jako jeden z dwóch w Polsce (drugim jest Malbork) posiada most zwodzony, którego mechanizm uruchamiany jest na specjalne okazje.Wejścia do zamku, oprócz mostu dodatkowo strzegł barbakan z wieżą szlachecką ze stanowiskami strzelniczymi. W wieży utworzono ostatnio punkt widokowy. Legendy o tym zamku również mówi o nieszczęśliwej miłości i o duchu kobiety który pojawia się w postaci czarnego ptaka, którego pióra można znaleźć w ruinach zamku. No moi koledzy mówili że takie pióra tam widzieli.
W Siewierzu zwiedzaliśmy również Izbę Tradycji i Kultury Dawnej, która mieści się w zabytkowym dworku z XVIII w. na historycznym trakcie Księstwa Siewierskiego. W Izbie znajduje się blisko 2 tys. eksponatów, obejmujących rzemiosło dawne, zabytki archeologiczne, prace malarskie, rzeźbę, rękodzieło artystyczne oraz makieta Zamku Siewierskiego odzwierciedlająca jego stan z końca XVIII w. i makieta XVI-wiecznego Ratusza Miejskiego.
Wrażeń z dzisiejszej wycieczki mnóstwo. Wiele się dowiedzieliśmy ciekawych rzeczy i na pewno wiele informacji na dłużej zapadnie w naszej pamięci.

Dzieci uczestniczyły w wycieczce w ramach projektu ,,Czym skorupka za młodu nasiąknie…” współfinansowanej z budżetu Województwa Śląskiego.