Październikowe atrakcje w Krainie Przyjaźni.

W każdy poniedziałek odbywają się warsztaty plastyczno-techniczne. W czasie zajęć dzieci malują, rysują, lepią. I powstają małe dzieła sztuki. Dla swoich nauczycieli dzieci malowały obrazy pełne kwiatów pod czujnym okiem dąbrowskiej artystki Ireny Wiltosińskiej. Stworzyły także laurki z życzeniami. Dzieci ćwiczyły sprawność manualną malując plasteliną jesienną tęczę. Powstały grzybki, kolorowe liści wykonywane metodą origami. Malowały drzewa wykorzystując suche pastele.

Podczas warsztatów kulinarnych powstały natomiast babeczki, sałatka warzywna,  naleśniki czy spaghetti.

Moc emocji dostarczają dzieciom warsztaty krawieckie. W tym miesiącu  królował filc. Nasi podopieczni uszyli : notes, serduszko  dla ulubionego nauczyciela, breloczek z filcu, igielnik. Praca podczas zajęć wymaga cierpliwości i precyzji a efekty są imponujące.

W październiku podopieczni Stowarzyszenia DAR SERCA uczestniczyli  także w warsztatach organizowanych Stowarzyszenie Grupa Plastyczna Dąbrowa. Dzieci wykonywały jesienne wianuszki z masy solnej, które potem zdobiły motywami jesieni. 27 października można było je obejrzeć podczas wernisażu.

Każdy piątek to eksperymenty i doświadczenia, które wzbudzają zachwyt i podziw uczestników. Celem przeprowadzonych zabaw badawczych jest pobudzanie dzieci do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania, wyjaśniania i  stawiania wniosków. Dzieci czerpią dużo radości  i satysfakcji z uczestnictwa w tych zajęciach.

Nasi podopieczni wzięli udział także w komiksowych warsztatach. Zajęcia prowadziła Justyna Margielewska         z dąbrowskiej Fundacji „Wygrajmy Razem”.

Zadaniem dzieci było stworzenie komiksów i ilustracji. Temat prac plastycznych był związany z wylosowanym wcześniej przez uczestników zabawy wyrazem. Skąd jednak wzięły się te słowa? Tuż przed losowaniem każdy miał za zadanie napisać swój ulubiony wyraz. W finale warsztatów okazało się, że najczęściej losowano „świeżaka”. Powstałe prace można podziwiać w świetlicowej galerii.

Na uwagę zasługują także warsztaty teatralno-literackie. Dzieci ćwiczyły czytanie, prawidłową wymowę ucząc się wierszyków łamiących języki. Czytały wiersze o szkole, nauczycielach. Uczestniczyły także w warsztatach zachęcających do czytania zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Codziennie podopieczni Krainy Przyjaźni otrzymują pomoc podczas odrabiania prac domowych, uzupełniają zaległości w nauce, uczą się czytać metodą sylabową. Ponadto uczestniczą w zajęciach profilaktycznych. Każdy dzień rozpoczynają słuchając bajki profilaktycznej.

26 października w ramach projektu ,,Warsztaty wrażliwości” Stowarzyszenie DAR SERCA  zorganizowało interaktywną audycję muzyczną. Muzyka  wzbogaca doświadczenia,  pozwala intensywnie przeżywać                   i rozumieć  świat.  Audycje muzyczne bawią, uczą   i wychowują.  Przekonali się o tym uczestnicy  tego wydarzenia muzycznego. Pani Kasia Nowak z Wrocławia opowiadała, grała i śpiewała o fantastycznych Przygodach  Piotrusia Pana. Legendarna, muzyczna wersja baśni o chłopcu, który nie chciał dorosnąć i jego niekończącym się, pełnym przygód dziecięcej wzbudziła zainteresowanie ponad 100 dąbrowskich dzieci.

Audycja odbyła się w ramach projektu Warsztaty wrażliwości dofinansowanego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Natomiast  różnorodne  warsztaty, w których uczestniczą podopieczni Stowarzyszenia odbywają się w ramach projektów Świetlica środowiskowa KRAINA PRZYJAŹNI, Warsztaty wrażliwości dofinansowanych przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz projektu Akademia Rozmaitości,  który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Wojewody Śląskiego.