Wspomnienia Krainy Przyjaźni z wakacyjnych wędrówek…

Wakacje to dla podopiecznych z KRAINY PRZYJAŹNI czas wyjątkowy.
Wypoczynek i dobra zabawa stają się dla nich najważniejsze. Aby dobrze się bawić i wypoczywać należy najpierw się poznać, dlatego w pierwszy dzień bawiliśmy się w różnorodne zabawy integracyjne. Natomiast żeby wiedzieć, jak się zachować w różnych miejscach i sytuacjach poznaliśmy zasady Savoir – Vivre małego turysty. Zaczerpnęliśmy także informacji o dobrych obyczajach w oparciu o książeczkę „ W lekkim tonie o Bon Tonie”. Następnie uczestniczyliśmy bardzo aktywnie w naszej „Wakacyjnej olimpiadzie sportowej”. Były rozgrywki piłkarskie, zawody sprawnościowe, zabawy rozwijające naszą sprawność i kondycję. Tego dnia wśród wszystkich uczestników panował radosny, wakacyjny nastrój.
W kolejny dzień zwiedzaliśmy Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdrój. Mieliśmy możliwość obejrzenia różnorodnych roślin – porostów, traw, kwiatów, krzewów, drzew kwitnących, liściastych i iglastych ułożonych w tematyczne ogrody np. wiejski ogród z dawnych czasów, ogród japoński, ogród angielski, zakątek szumiących traw, tajemniczy ogród, ogród różany i inne. Mogliśmy pospacerować uroczymi alejkami, wśród stawików, odpoczywając tu i tam na ławeczkach. Największe wrażenie wywarł na nas labirynt, który przysporzył wiele radości i obawy, czy uda się z niego wyjść. Tyle różnorodnych roślin w jednym miejscu jeszcze nie widzieliśmy. Polecamy wszystkim odwiedzenie tego cudownego miejsca.
W czasie wakacyjnych wędrówek podopieczni Krainy Przyjaźni wzięli także udział w audycji muzycznej ,,Stoliczku, nakryj się”oraz Kwiatki z Kwiateczkowa. Były to prawdziwe lekcje tolerancji empatii. Kolejne wakacyjne gorące atrakcje to spacer parkiem do kina Helios, gdzie obejrzeliśmy film „ Auta 3”, opowiadający o legendzie sportu motorowego, Zygzaku McQueen, który został odsunięty na boczny tor przez ultraszybkie auta nowej generacji. Wrócić do gry pomogła mu młoda, pełna zapału mechaniczka, Cruz Ramirez, która obmyśliła autorski plan zwycięstwa. Ekspercką poradą służył Hudson „Huragan” Hornet, legenda wyścigów. I choć na swojej drodze Zygzak napotkał kilka niespodziewanych zakrętów, udowodnił, że zdobywca Złotego Tłoka nie poddaje się tak łatwo! W życiu, jak w filmie, fajnie jest, kiedy można liczyć na przyjaciół i pamiętajmy – nigdy nie należy poddawać się, jeśli chce się osiągnąć właściwy cel.
Gościliśmy także w Indiańskiej Wiosce, położonej w pięknym miejscu – malowniczej miejscowości Kiełkowice, na szlaku Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Mieliśmy możliwość zobaczyć, jak mieszkali rdzenni mieszkańcy Ameryki. Naturalnej wielkości Tipi, oryginalne indiańskie stroje przeniosły nas w zupełnie inny świat. Z wymalowanymi twarzami, „nowymi” imionami oraz amuletami łatwiej było nam pokonać przeszkody, upolować coś przy pomocy łuku czy tomahawki. Dobrze jest łączyć przyjemne z pożytecznym, a taka właśnie była nasza przygoda w indiańskiej wiosce.
Wycieczka do ZOO w Chorzowie okazała się kolejną niezwykłą przygodą, podczas której dzieci miały możliwość przyjrzeć się z bliska zwierzętom z różnych stron świata. Dzięki opowieściom Pana Przewodnika, poznały różne ciekawostki na temat zwierząt i ich zwyczajów. Dużym zainteresowaniem cieszył się słoń, którego mogliśmy podziwiać podczas kąpieli, ale również zebry i oczywiści groźne lwy i tygrysy. Podobały nam się piękne i dumne pawie, majestatycznie „pozujące” do zdjęć. Sprzyjająca pogoda, miła atmosfera, wspólnie spędzony czas zbliżyły nas do siebie bardziej.
Uczestniczyliśmy również w wycieczkach do Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Oddziale Terenowym WORD w Dąbrowie Górniczej. Dzieci utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, wysłuchały pogadanki pana policjanta i obejrzały film o bezpiecznym poruszaniu się po mieście. Następnie „Pani Zebra” zabrała dzieci na zajęcia praktyczne z symulatorem przejścia dla pieszych, gdzie uczyły się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię w różnych warunkach widoczności, z sygnalizacją świetlną i bez. Pobyt w WORD zakończył się pokazem z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wycieczka ta była dla wszystkich nie lada przeżyciem. Uśmiechnięci i zadowoleni z upominkami wróciliśmy bezpiecznie do domu. Podczas wakacyjnych zajęć chcemy zachęcić dzieci do uprawiania sportu. Uważamy, że już od najmłodszych lat należy wyrobić u nich ten nawyk. Poprzez sport, w końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. Uczestniczyliśmy w IV Letniej Olimpiadzie Sportowej dla dzieci ze świetlic środowiskowych. Rywalizowaliśmy w kilku dyscyplinach sportowych takich jak: rzuty do kosza, strzały na bramkę, skakanie na skakance, slalom z piłeczką na czas itp. Dzieci aktywnie spędzając czas i dobrze się bawiąc, mogły uczyć się zasad fair play, a także poznać proste sposoby na rozwijanie kondycji fizycznej. W przerwie między kolejnymi zabawami na głodnych i spragnionych czekał poczęstunek, o który zadbali wychowawcy świetlicy.Za swoje sportowe zmagania wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodkimi upominkami. Na koniec oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Był to dzień obfitujący w różnego rodzaju konkursy, gry i zabawy.
Ogromną przyjemność sprawiło poszukiwaczom przygód z KRAINY PRZYJAŹNI wyjście do kina na kolejny z hitów filmowych „Gru, Dru i Minionki”. Jak zawsze, nie zabrakło niespodzianek: poznaliśmy nową postać w rodzinie – brata bliźniaka Gru, czyli Dru. Oj działo się, działo! To była wspaniała kontynuacja przygód lubianych przez wszystkich, Minionków i Gru, który z najstraszliwszego złoczyńcy na świecie zmienił się w głowę rodziny. Najmłodsi widzowie z zachwytem chłonęli pędzącą galopem akcje.
Piknik z pieczeniem kiełbasek w Centrum Sportów letnich i Wodnych w Parku Zielona to także kolejna wakacyjna przygoda. Na łonie natury przy wspaniałej pogodzie, świetnie bawiliśmy się piłkami i chustą animacyjną. Sprawność manualną doskonaliliśmy poprzez malowanie farbami akrylowymi na folii. Główną atrakcją tego spotkania był konkurs „Mam talent”. Dzieci prezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne. Publiczność reagowała żywiołowo. W czasie przerwy mamy przygotowały pyszne kiełbaski z grila, smaczne bułeczki, owocowy deser, a do picia pyszny sok. Przyjemnie było spożywać posiłek na świeżym powietrzu. Jury miało ogromny trud w ocenianiu wystąpień. Konkurs zakończył się wręczeniem nagród dla wyróżnionych i nagród pocieszenia dla wszystkich uczestników..

Kolejny wakacyjny tydzień rozpoczęliśmy wycieczką do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. W Ogrodzie przygotowanych jest około 60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenie poznaje się prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami. Mogliśmy samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów, a przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie. To miejsce gdzie zabawa splata się z nauką. W Ogrodzie każdy może odkryć, że jest cząstką natury i podlega jej prawom. Harmonia ruchu wahadła, piękno barw, wibracja dźwięków poprzez bezpośrednie doświadczanie skłaniają do refleksji i samodzielnych poszukiwań. Niestety rzęsisty deszcz nie pozwolił nam nacieszyć się tym miejscem. Wycieczka stała się ciekawym doświadczeniem, bo poprzez własne doświadczenie próbowaliśmy zrozumieć zjawiska fizyczne, a przy tym świetne się bawić.
Podopieczni KRAINY PRZYJAŹNI udali się także do Ogrodu Sensorycznego. Dzięki Pani Ewie poznaliśmy różne gatunki traw, krzewów i drzew. Uważni obserwatorzy i słuchacze, mogli wykazać się swoją wiedzą i pamięcią podczas Quizu, zdobywając wspaniałe nagrody, na szczęście nikt nie wyszedł smutny, ponieważ każdy za swój udział zdobył słodką nagrodę pocieszenia.Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, gdzie poznawaliśmy historie naszego miasta. Dzięki Pani przewodnik poznaliśmy tajniki pracy górnika oraz znaczenie jego stroju. W kolejnym etapie zwiedzania, oglądaliśmy stroje etniczne, ludzi z różnych stron świata, między innymi Boliwii, Meksyku.

W kolejny dzień wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Muzeum Chleba
w Radzionkowie. Program wizyty był bardzo ciekawy i oryginalny. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od projekcji filmu „Chleb”. Film przedstawił historię chleba oraz zmiany jakie zaszły w procesie produkcji pieczywa. Po takim wprowadzeniu zostało nam tylko umyć ręce i zabierać się do pracy. Własnoręcznie wykonaliśmy bułeczki różnych kształtów. Była to doskonała zabawa! Podczas gdy nasze bułeczki trafiają do pieca, przewodnik zaprasza nas do zwiedzania muzeum. Z zaciekawieniem i skupieniem słuchamy, oglądamy i pytamy. Ciekawostką była informacja, że ciasto chlebowe do 1920 roku można było ugniatać nogami, podobnie jak kapustę. W samym muzeum jak i przed budynkiem podziwiamy dzielarki do bułek, krajalnice do chleba, znakowarki do kajzerek, młynki, maszyny do trzepania worków po mące, żarna, dzieże, drylownice, drewnianą lodówkę z XIX wieku. W jednej z sal obejrzeliśmy zrekonstruowane wnętrze cukierni XIX w. z Krakowa. W kolejnej sali podziwialiśmy kuchnię śląską ze sprzętami używanymi kiedyś przez gospodynie. Ostatnim etapem zwiedzania jest udział w lekcji w dawnej szkole. Pani opowiadała o zwyczajach panujących przed laty w szkołach, szczególnie zwróciliśmy uwagę na dyscyplinowanie uczniów. Nie było im łatwo! Pisaliśmy rysikami na glinianych tabliczkach. Obejrzeliśmy sprzęty szkolne: komputery, dawne tornistry, mapy, piórniki, kałamarze, mundurki itp. W sali zwanej bacówką wykonanej z drewna rozkoszowaliśmy się smakiem własnoręcznie wykonanej cieplutkiej i pachnącej bułeczki. Degustacja była wspaniała!
„Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca.” Muzeum to hołd dla pracy piekarza i cukiernika, uczy i przypomina o szacunku do chleba! Bogaty program wycieczki, nie tylko nie pozwolił na nudę, ale uczył i bawił. Powinno się być dobrym jak chleb.(Brat Albert).
Kolejna wyprawa odbyła się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, gdzie braliśmy udział w zajęciach o czasie i zegarach. Było to bardzo pouczające i ciekawe doświadczenie, ponieważ poznaliśmy zasady działania zegarów np. słonecznego i świecowego, oraz to jak dziś i dawniej mierzyło się czas. Następnie nasi podopieczni brali udział w ćwiczeniach oraz zagadkach dotyczących tematyki zajęć. Po wyjściu z biblioteki czekał nas spacer, malowniczym o tej porze roku parkiem Hallera. Po dotarciu do świetlicy, ruszyliśmy na boisko, gdzie odbywały się różnego rodzaju rozgrywki między innymi w piłkę nożną, skoki przez skakankę oraz inne zręcznościowe gry i zabawy.
Wędrowaliśmy także pieszo do Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Tam czekali na nas Panowie strażacy, którzy zdradzili nam tajniki swojej pracy oraz obowiązki i przywileje. Dowiedzieliśmy się jak należy szukać pomocy, to do jakich zdarzeń należy wzywać straż. Ku uciesze podopiecznych KRAINY PRZYJAŹNI, przymierzaliśmy strój strażaka. Oglądaliśmy sprzęt, który towarzyszy strażakom w trakcie akcji ratunkowej. Kulminacyjnym punktem dnia było, oglądanie wozów strażackich z zewnątrz jak i wewnątrz.
W tym tygodniu gościliśmy również SPONSORA- Panią Renatę, która podarowała naszym podopiecznym zestaw PLAYSTATION. Serdecznie dziękujemy za dar serca.
W kolejny wakacyjny poniedziałek udaliśmy się do „mini zoo” , które mieści się w Parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym. Podczas spaceru po parku mogliśmy zobaczyć kozy, sarny, osły, lamy i emu. Dużą atrakcją są też różne rodzaje kur i kogutów, a przede wszystkim przepiękny paw, fotografowany w pierwszym rzędzie przez niemal każdego z nas. Kolejną atrakcją był niedawno powstały Ogród Jordanowski. Drabinki, huśtawki, zjeżdżalnie , mostki, piaskownica z ogromną koparką, a po środku fontanna . Plac zabaw został podzielony na cztery strefy (malucha, średniaka, starszaka i rekreacji), a w każdej znalazło się coś wyjątkowego. Jest ogromne linarium, czyli kompleks drabinek zrobionych z kolorowych lin. Jest też m.in. dwuwieżowy gród warowny z tubami do zjazdów. Dla koneserów muzyki znajduje się strefa muzyczna gdzie znajdują się między innymi cymbałki na których często gramy w naszej świetlicy. Następna autokarowa wycieczka odbyła się do Pszczyny gdzie mieści się Zagroda Żubrów. Swoją podróż rozpoczęliśmy od spaceru po zagrodzie gdzie obserwowaliśmy zwierzęta: żubry, jelenie, daniele, sarny, muflony oraz ptactwo. Kolejnym punktem wycieczki był film edukacyjny na temat historii żubrów na terenie Polski.
Gościliśmy także w Klubie Seniora i Juniora „Manhattan” gdzie odbyła się Interaktywna Audycja Muzyczna dla dzieci w ramach projektu „Warsztaty wrażliwości”, gościliśmy Panią Kasię Nowak z Wrocławia. Była to na żywo lekcja empatii i tolerancji. Artystka oczarowała dzieci bajką pt. „Kwiatki z Kwiateczkowa”. Nie zabrakło pachnącej lawendy oraz innych kolorowych kwiatów, które pięknie wpisały się w klimat spotkania. Była to lekcja tolerancji i empatii.
Ostatni wakacyjny piątek to dzień posumowania naszych świetlicowych wakacji. Było moc wrażeń i atrakcji. Dzieci uczestniczyły w projekcie „Mam talent” podczas którego prezentowały swoje umiejętności. Byli tancerze, piosenkarze, były sztuki walki oraz wiele innych talentów. Wszyscy bawili się świetnie. To był już ostatni dzień wakacji w „Krainie przyjaźni”. Jak co roku bawiliśmy się świetnie. Było moc atrakcji, wiele wycieczek, zabaw, imprez.
Ale wszystko co fajne szybko się kończy i nasza wakacyjna przygoda w Krainie Przyjaźni dobiegła końca. Do zobaczenia już we wrześniu.
Wszystkie atrakcje odbywały się w ramach projektów ,,Świetlica środowiskowa KRAINA PRZYJAŹNI”, Warsztaty wrażliwości, Wakacyjna Akademia Rozmaitości oraz Akademia Rozmaitości dofinansowanych przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej oraz Śląski Urząd Wojewódzki.