Zimowe przygody z Darem Serca

W okresie od 5.01.2017 r. do 10.02.2017 r. Stowarzyszenie Dar Serca realizuje projekt Zimowa Akademia Rozmaitości. Okres ferii obfitował w ciekawe przygody..
Podczas zimowych wędrówek odkrywaliśmy Krainę Solilandii czyli Kopalnię Soli w Wieliczce. Podróż długa ale warto było, bo na miejscu czekało na nas moc atrakcji. Jeszcze tylko zjazd pod ziemię. A w zasadzie zejście po schodach – prawie 400. Jesteśmy na dole, a tu unikalne, piękne korytarze i komory Kopalni Soli „Wieliczka” czekają w ciemnościach na swoich odkrywców. Gęsty mrok ukrywa zadziwiający krajobraz wyrzeźbiony w soli siłami natury i ludzkimi dłońmi. Głęboka cisza przerywana jest tu jedynie głuchym odgłosem kroków. Każdy uczestnik wyprawy pozna tu lepiej samego siebie. Oto prawdziwa tajemnica wielickiej Kopalni. Podczas wędrówki solnymi korytarzami poznawaliśmy sekrety bajkowej krainy, rozwiązywaliśmy rozmaite zagadki oraz quizy, spotkaliśmy Skarbnika i Soliludka, a na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy, solne lizaki i zakładki do książek. Ta wyprawa na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dotarliśmy także do obserwatorium astronomicznego, które znajduje się w naszym mieście. Podczas naszej kosmicznej podróży zwiedziliśmy układ słoneczny (słońce, planety, księżyc), wszechświat ( czyli między innymi gwiazdy) i kosmos. Z niezwykłą uwagą słuchaliśmy opowiadań Pana na temat tego co powoduje, że zmieniają się pory roku, skąd się bierze dzień i noc, dlaczego Słońce zimą świeci nisko i krótko, a latem wysoko i dłużej? A czy wy znacie odpowiedzi na te pytania? My już znamy. Ferie w świetlicy nie tylko bawią ale też uczą.
Podczas wycieczki do Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie Mały Książe – bohater powieści Antoine de Saint – Exupery ‘ ego, zaprosił nas do przeżycia wspólnej przygody, której celem jest poszukiwanie szczęścia, miłości i sensu życia. Patrząc w gwiazdy wysłuchaliśmy historii o przygodach Małego Księcia i jego Róży. Kapryśny kwiat był powodem , dla którego nasz bohater opuścił swoją planetę B – 612 i rozpoczął międzyplanetarną podróż. Razem z Małym Księciem mieliśmy okazje poznać niektóre gwiazdozbiory i ciekawe zjawiska astronomiczne. Zainteresowanych przygodami Małego Księcia zapraszamy do zapoznania się z tą książką.
Następnie zwiedziliśmy Obserwatorium Astronomiczne, gdzie pod kopułą znajduje się z jeden z największych w Polsce teleskopów (o 30 cm obiektywie). Daje on w pogodne dni możliwość obserwacji Słońca, Księżyca, Komet i innych obiektów kosmicznych. Wysłuchaliśmy opowiadania przewodnika, który objaśnił nam budowę i działanie teleskopu. Zachmurzone niebo nie dało nam jednak możliwości obserwacji nieba.
Egzotarium w Sosnowcu to ciekawe miejsce, gdzie mogliśmy zobaczyć 80 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Nie brakuje tu oceanicznych stawonogów ryb i koralowców. Największe zainteresowanie wzbudziły w nas żółwie, które mogliśmy obejrzeć z bliska a nawet dotknąć. Podziw wzbudzają także węże, kameleony, gekony i krokodyle. Mieliśmy możliwość obejrzenia części botanicznej z roślinami z różnych stref klimatycznych świata. Spacer alejkami wśród palm, roślin egzotycznych, kwiatów dekoracyjnych to doskonałe pogłębienie wiedzy połączone z rekreacją i wypoczynkiem. Chwilka na ławeczce przy oczku wodnym i wodospadzie to super relaks. W części ze zwierzętami mogliśmy obejrzeć kolekcję egzotycznych ryb akwariowych oraz gady. Wygrzewający się krokodyl nilowy, łypiący na nas boa tęczowy i pyton tygrysi budziły podziw i lęk. Dobrze, że były w terrarium i patrzyliśmy na nie zza szyby. W części z ptakami podziwialiśmy wielobarwne papugi. Z pośród wszystkich gatunków zwierząt największym zainteresowaniem cieszyły się żółwie, które mieliśmy możliwość dotknąć. To był kolejny fajny dzień ferii.

W czasie zimowych wycieczek promowaliśmy zdrowy styl życia uczestnicząc w aktywny sposób w zajęciach w Kręgielni Ośmiornica. Łącząc zabawę ze sportem, rozegraliśmy rozgrywki grupowe. Niektórzy doskonaląc nabyte wcześniej doświadczenie i umiejętności, osiągali całkiem dobre wyniki. Na twarzach rozgrywających gościła radość z dobrej zabawy, która dostarczyła wszystkim pozytywnych wrażeń i emocji.

Wybraliśmy się także na wycieczkę do Gliwic, aby podziwiać największą w Polsce wystawę z klocków LEGO.
Wszyscy dzielnie przetrwali dość długą podróż autokarem, a na miejscu czekały na nich niesamowite, ogromne budowle złożone z kilku milionów klocków. Dzieci mogły zobaczyć przeróżne eksponaty od miasteczek do postaci w całości złożonych z klocków LEGO. Największym zainteresowaniem cieszył się ogromny statek TITANIC. Po obejrzeniu wszystkich ekspozycji dzieci mogły skorzystać ze sklepu i kupić sobie własne klocki.
Odwiedziliśmy również Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej. Zajęcia przebiegały dwuetapowo. Najpierw w pracowni artystycznej biblioteki mieliśmy zajęcia manualne. Dziewczynki wykonywały breloczki z kolorowych włóczek i koralików. Chłopcy sklejali i malowali drewniane samolociki. Prace proste a bardzo pomysłowe i twórcze. Efekty końcowe naszej pracy można obejrzeć na zamieszczonych zdjęciach. Prawda, że są cudne Następnie udaliśmy się na zajęcia muzyczne – karaoke. Mogliśmy wybrać swoje ulubione i znane utwory muzyczne i je zaśpiewać na tle odtwarzanego z nagrania akompaniamentu muzycznego. Mogliśmy śpiewać indywidualnie, czy grupowo. Kolejny raz okazało się, że potrafimy świetnie się bawić. Było bardzo wesoło. Odkryliśmy wiele talentów. Mamy wspaniałych wokalistów i tancerzy.
Gala Talentów, bazarek i zabawa karnawałowa w KRAINIE PRZYJAŹNI oznacza, że
dobiegła końca nasza zimowa przygoda. Przez całą podróż zbieraliśmy punkty, które mogliśmy wymienić teraz na wspaniałe nagrody. Były plecaki, piłki, książki, nauszniki, skarpetki, pamiętniki, klocki Lego i mnóstwo słodyczy. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za wzorową postawę podczas naszej wspólnej podróży. Uczestniczyliśmy także w zabawie karnawałowej oraz odbyła się Gala Talentów, podczas której każdy mógł pochwalić się swoimi zdolnościami tanecznymi, muzycznymi a nawet akrobatycznymi.
Zajęcia w świetlicy nie tylko bawią, ale też uczą. Dziękujemy za tę niezwykłą podróż.

Projekty realizowane przez Stowarzyszenie DAR SERCA dofinansowane są ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz 1% podatku.
Należy pamiętać, że każdy z nas może przekazać swój 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku np. na Stowarzyszenie DR SERCA – KRS 0000301248

Więcej szczegółów i informacji znajdziesz na : Stowarzyszenie Dar Serca